Суд підтвердив виключення Гостинного двору зі списку пам’яток архітектури

Гостинний двір. Фото з сайту UN.UA

Окружний адміністративний суд Києва відмовився скасувати постанову Кабінету Міністрів №1380 від 15 серпня 2011, якою будівлю Гостинного двору на Подолі було виключено зі списку пам'яток архітектури УРСР, що перебувають під охороною держави.

Про це сказано у відповідній постанові суду від 27 лютого.

Приватне виробничо-торговельне підприємство "Гостинний двір", Київська міська організація Всеукраїнської громадської організації "Громадянська позиція" звернулися з позовом до Кабміну й Міністерства культури (треті особи - ПАТ "Укрреставрація", Київміськадміністрація, регіональне відділення ФДМУ в Києві) і за позовом Українського товариства охорони пам'яток історії й культури до Кабміну й Мінкультури про скасування постанови уряду від 15 серпня 2011.

Так, 23 січня від Українського товариства охорони пам'яток надійшло клопотання про забезпечення адмінпозову через припинення дії постанови Кабміну №1380 і заборони "Укрреставрації" проводити будь-які будівельні роботи в будівлі Гостинного двору.

Клопотання мотивоване тим, що на час розгляду справи судом невідомими особами вжито спроби силового захоплення Гостинного двору й початку виконання будівельних робіт з його реконструкції.

У клопотанні було зазначено, що такі дії спрямовані на якнайшвидше проведення будівельних робіт, перш ніж у судовому порядку буде вирішено питання про правомірність позбавлення будівлі охоронного статусу.

"Виходячи зі змісту поданої заяви, суд дійшов висновку про її необґрунтованість, оскільки в заявленому клопотанні й представлених у ньому матеріалах взагалі не видно зв'язку між прийнятою постановою Кабміну й будівельними роботами з реконструкції (перебудови) будівлі Гостинного двору під ТРЦ. Крім того, з матеріалів справи не вбачається, що відповідач - Кабмін намагається здійснювати будівельні роботи", - сказано в ухвалі.

Суд також визначив, що особи, які, на думку заявника, такі роботи здійснюють, не зазначені і як учасники адмінпроцесу не заявлені; також немає відомостей про те, що ними є суб'єкти владних повноважень, до яких можна застосувати передбачені законодавством заходи.

Крім того, суд визначив, що вимогу Українського товариства охорони пам'яток про призупинення дії постанови №1380 в ухваленні рішення в справі не може бути забезпечено, оскільки призупинення судом дії постанови є фактично вирішенням суперечки по суті.

Таким чином, у задоволенні клопотання Українському товариству охорони пам'яток у забезпеченні позову суд відмовив.

Також суд відмовився заборонити "Укрреставрації" проводити будь-які будівельні роботи в будівлі Гостинного двору, оскільки вимога заявлена не до суб'єкта владних повноважень.

Як повідомляло агентство, Окружний адмінсуд 21 лютого заборонив ВО "Свободі" проводити будь-які акції й установлювати намети на території Гостинного двору й на прилягаючій до будівлі території.

Відповідно до визначення, дії активістів на території й прилягаючій території Гостинного двору загрожують правам, свободам та інтересам позивача - "Укрреставрації", оскільки призводять до псування майна компанії, а також перешкоджають реконструкції аварійної будівлі, що є історичною пам'яткою.

При цьому 30 січня той же суд відмовив "Громадянській позиції" у позові про скасування рішення Київради про виділення "Укрреставрації" 1,02 га землі під Гостинним двором для його реконструкції під ТРЦ на підставі протилежної позиції, вважаючи, що Гостинний двір не є історичною пам'яткою.

Українські новини