Вакцинами Богатирьових зацікавились АМКУ та прокуратура

Раїса Богатирьова з синами. Фото tsn.ua

Син міністра у розпал скандалу вийшов зі складу акціонерів компанії

Скандал навколо вакцин заводу "Фармстандарт-Біолік" – того самого підприємства, в якому ще донедавна була частка міністерського сина Олександра Богатирьова – набирає нових обертів. Після тіні, яка впала на харківський завод зі смертю восьми дітей, цю фірму почав перевіряти Антимонопольний комітет. Чи, бува, мама-міністр не допомагала синові отримувати державні замовлення? Виявилося, що низку тендерів на суму майже 20 мільйонів гривень провели з грубими порушеннями.

Чи був зв'язок між щепленнями та смертю дітей?

На початку року депутат-опозиціонер Андрій Сенченко оприлюднив документи, з яких видно, що кілька лікарень оперативно повідомляло Департамент імунобіологічних препаратів МОЗ України про смерть восьми дітей саме після щеплень.

"Реально, гинули діти, а вони брехали з діагнозом. Зрозуміла зв’язка з вакцинацією", – заявляв Сенченко.

Діти помирали в Донецькій, Харківській та Луганській областях. Смерті сталися у 30-денний період після введення вакцини для профілактики гепатиту В від одного і того ж виробника: харківського підприємства "Фармстандарт-Біолік".

Незважаючи на переполох, у МОЗ України відрапортували: летальні випадки просто збіглися у часі з введенням вакцини.

"Неправда полягає в тому, що у нас є інформація, а ми її приховали, що діти помирали саме від вакцини", – заявляла на прес-конференції Раїса Богатирьова.

Натомість Державна лікарська служба, яка формально непідконтрольна МОЗу, провела позапланову перевірку "Фармстандарт-Біоліку". Як наслідок, виявили 14 критичних, 22 суттєві та 4 несуттєві порушення ліцензійних умов виробництва. Потенційно вони могли б зашкодити якості вакцини.

Зокрема, з’ясувалося, що хтось із вищого керівництва компанії, не дочекавшись остаточних результатів виробництва, заздалегідь вносив потрібні дані до протоколів. Окрім того, "Фармстандарт-біолік" документально засвідчив проведення лабораторних аналізів на "стерильність". Але, за словами голови Держлікслужби, таким контролем насправді знехтували.

"На виробництві мають стояти спеціальні прилади, які зчитують кількість мікрочастинок у повітрі. Таких приладів у них не було, і відповідний підрахунок не проводився, – заявив ТВі Олексій Соловйов, керівник Держлікслужби. – Тобто виробник не міг гарантувати, що у повітрі нема мікрочастинок, можна сказати, пилюки. І, відповідно, потенційно ці мікрочастинки могли потрапити у готовий лікарський продукт".

Акція втечі

Міністерство охорони здоров’я України закуповує вакцини "Фармстандарт-Біоліку" з 2007 року. За даними Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, опублікованими у червні 2012 року, 55% акцій компанії належать російській фірмі "Фармстандарт". Понад 22% – бізнесменові Олександру Забудкіну. А ще майже 20% компанії належали – увага! – Олександрові Богатирьову, синові теперішньої пані міністра. Ще у 2011 році він був членом наглядової ради підприємства. Незважаючи на це, сама Раїса Богатирьова заперечила причетність членів своєї родини до скандальної компанії.

"Неправда в тому, що власником є мої родичі. Власником цієї компанії є російський бізнес, і вони ведуть свій менеджмент, вони ведуть свою політику. Я не знаю власників-росіян, жодного разу не спілкувалась особисто з ними", – заявила Богатирьова.

За даними медіа, тільки за минулий рік "Фармстандарт-Біолік" Олександра Богатирьова отримав замовлень від Міністерства охорони здоров'я Раїси Богатирьової та інших медичних закладів на суму понад 37 мільйонів гривень.

Однак уже в розпал "вакцинного скандалу", 6 лютого, на сайті компанії "Фармстандарт-Біолік" з’явилося повідомлення про зміну власників акцій. У ньому за підписом голови правління Стащенка вказано, що "Фізична особа 1" продала майже 20% акцій "Фізичній особі 2". Тобто Олександр Богатирьов, який збагатився, завдячуючи неприхованим корупційним зв’язкам із мамою-міністром, продав свій пакет акцій Олександрові Забудкіну, який тепер володіє майже 42% акцій підприємства.
У "вакцинний скандал" втрутилася Генеральна прокуратура з Антимонопольним комітетом. Останній виявив низку порушень. Зокрема, в усіх тендерах на суму майже 20 млн грн виробники, а серед них і "Фармстандарт-Біолік", не представили документів, які б підтверджували якість та відповідний термін придатності своїх препаратів – вакцин для профілактики вірусного гепатиту В та вакцин від дифтерії і правця.

Цікавим є ще й той факт, що при деяких закупівлях імунобіологічних препаратів три різні компанії – ПАТ "Фармстандарт-Біолік", ТОВ "Валанж-Фарм" та ТОВ "Бізкарта" –пропонували у складі своїх пропозицій конкурсних торгів одну і ту ж продукцію – виробництва …"Фармстандарт-Біоліку".

Усі зафіксовані порушення при проведенні тендеру Антимонопольний комітет скерував до Генеральної прокуратури. А там і досі проводять перевірку…

ТВі