Студентом можеш ти не бути, якщо нездатен на хабар

В Україні збільшується  кількість  університетів з негласним девізом: «Вчись чи не вчись, а колись і плати». Не буду казати, що стрімко, але сумним фактом є те, що цифра зростає.

Існує кілька режимів, які пов'язані з так званим «вирішенням проблем»:

 Режим «Стандарт»

Його схема така: через знайомих знаходиш контакт тієї чи іншою особи, яка називає тобі «таксу», яка залежить від кількості твоїх балів, виду оцінювання: залік, іспит. Частіше за все «вирішенням» таких питань займаються студенти, які так чи інакше підтримують дружньо-комерційні відносини з викладачами, методистами, або лаборантами певних кафедр чи відділень.

   Режим «Напряму»

Існує особлива «каста» привілейованих співробітників вищих навчальних  закладів, які не    бояться ні борців з корупцією, ні СБУ, ні міліції, ні «Червоної армії», тобто «безстрашні». Вони після пари, частіше за все після лекції, кличуть до себе або старост груп, або старосту курсу і кажуть : «Зробіть список усіх студентів і скажіть, що ті, хто хоче без проблем отримати залік, чекаю від них Лесю Українку (тобто, по 200 грн.), хто не згоден, хай плідно готуються».

Режим «На гачку»

Особливою популярністю ця схема користується у студентів-іноземців, у яких, на жаль, немає ніякої підтримки і захисту в нашій країні. Протягом останніх тижнів вересня  або перших тижнів жовтня до вас підходить людина (співробітник навчального закладу) і пропонує свої послуги, питає на якому саме курсі ви навчаєтесь, чим займаєтесь, чи плануєте ви довго вчитися в ВНЗ? Ви зі всією душею розповідаєте про свої наміри, потім ця людина пропонує зайти до неї завтра в кабінет на «чарку» чаю. Дізнавшись про те, на якому ви курсі навчаєтесь, на завтра він каже, що від щирого серця він згоден вам допомогти, бо знає стовідсотково,  що цей викладач «на громадських засадах» навіть три не поставить. Ви змушені думати… Він дає час приблизно тиждень і навіть вас не чіпає, потім знаходить, вам не залишається нічого, крім того, аби погодитись. Все, ви «на гачку». Ви розслабляєтесь, оцінку отримуєте, але кульмінація – це наступна сесія, починається новий семестр… «Рибак» знов знаходить вас  і каже, що він вже домовився за всю сесію наперед і за це, звичайно, треба заплатити певну суму, а в ваших інтересах не відмовлятися.

Режим «Шкільний»

Всі ми знаємо, що зараз проблеми з фінансування існують у всіх навчальних закладах, особливо, у шкільних та дошкільних, і на батьківських зборах їх просять «скинутись» на гардини, нову дошку або меблі в клас. До шкільних вчителів у таких ситуаціях претензій існувати не може. У ВНЗ ситуація наступна: вас просять оновити комп’ютерний клас, але нових комп’ютерів ви не бачите. Їх ніхто не побачить, якщо, звичайно, ви не ходите в гості до викладачів.

З такою проблемою стикаються студенти майже кожної сесії. Провівши власне розслідування, ми з‘ясували, що до найбільш злісних корупціонерів можна віднести: Київський національний університет технологій та дизайну (КНУТД), Київський національний економічний університет (КНЕУ) та, як би парадоксально це не звучало, Національна академія внутрішніх справ (НАВС).

Наприклад, у КНЕУ існує певна група людей, яка займається вирішенням проблем студентів так: через контактну особу ви знаходите телефонний номер цієї людини,  кажете, як вас звуть, а на наступний день вам телефонують і називають суму. Залік у середньому – 250 у.о., іспит-350 у.о., звичайно, це все залежить від «складності» ситуації.

Наступним є КНУТД, деякі викладачі якого, працюють в режимі «Напряму». Вони просто пропонують всім здати після пар по 300 гривень для покращення загальної успішності групи на заліку. Якщо ж це іспит-500 гривень.

У системі НАВС існує так званий «Принцип пожертвувань»: студенти, які залишаються на перескладання іспиту чи заліку запрошуються до кабінету викладача або на кафедру, де їм пропонують не заплатити гроші, а, наприклад, купити, на кафедру чи не на кафедру, новий комп’ютер, нову кавоварку, телевізор, DVD-програвач.

На жаль,  у наші дні ми бачимо «Золотий Вік» розвитку корупції у ВНЗ,  просто розквіт і неприкрите нахабство деяких осіб,  яких можна карати і за  статтями, пов’язаними з корупцією та хабарями, і за зловживання службовим становищем.

Колос.