Розкрито нелегальні схеми продажу квартир у відділеннях Київміськбуду

ПАТ ХК "Київміськбуд" є найбільшим оператором ринку нерухомості в Україні.  Зараз тільки в Києві на продаж виставлено близько 60 житлових багатоквартирних будинків. Політика компанії  орієнтована на потреби громадян із середнім рівнем доходів. Доступність продукції для найширшого кола споживачів є офіційним  курсом розвитку Київміськбуду.

Здавалось би, що  майже всі умови створено для комфортного придбання  житла: розгалужена система пунктів продажу нерухомості, зручна та повна інформація на сайті,  можливість розстрочки та кредиту. Не вистачає  основного – квартир у наявності.

Як тільки підходить час введення в експлуатацію будинку, відкритими залишаються найдорожчі та не дуже зручні пропозиції.  А усі одно-, дво- та найкращі три- і чотирикімнатні квартири таємничим способом переходять в ранг куплених чи «заброньованих». Але статус цей є виключно номінальним.  Кому вигідно затримувати продаж нерухомості? Що потім відбувається з цими квартирами? Ми знайшли неочікувані відповіді на ці запитання  в ході журналістського розслідування.

Нагадаємо, що восени 2012 року Прокуратурою Печерського району разом зі столичним управлінням СБУ було спіймано керівника одного з дочірніх підприємств Київмісьбуду на отриманні хабаря в 16 тис. грн.. Виявляється, що ця ситуація не є виключенням з практики роботи холдингу. Але залишається єдиною зафіксованою правоохоронними органами злочинною дією серед цілої низки  подібних.

Великий відсоток порушень виявлено у місцевих відділах продажу, які з 2008 року працюють за злагодженою системою «відкатів». Перше, що привернуло нашу увагу, це особистий транспорт менеджерів даного відділу. З заробітною платою близько 5 тис. грн. на місяць працівники можуть собі дозволити купляти дорогі іномарки, вартістю від 350 тис. грн..  Стає зрозуміло, що основним джерелом їх прибутку не є зарплата.  За «особливі»  послуги власники квартир віддають офіційним менеджерам з продажу від 10 до 15%  від вартості придбаної квартири. Таким чином, за один договір купівлі-продажу можна незаконно отримати від 40 тис. грн. до 800 тис. грн.. А особлива проблема полягає в тому, що ці 10-15 %  є законною знижкою для покупця, який навіть про це не здогадується.

На прикладі реальних історій ми розкриємо вам основні незаконні схеми продажу нерухомості, з якими може зіткнутись кожен з нас.

                                                                                                          Ситуація №1

Збираємося з дружиною придбати квартиру. У відділі продажу квартир у бажаному будинку немає. Проте у посередників є будь-які варіанти, навіть дешевше, ніж на офіційному сайті.  Ми особисто бачили ці варіанти. Умови придбання, не соромлячись, пояснюють: «Ви нам сьогодні даєте 10-15 відсотків від вартості квартири готівкою для хабара працівникам Київміськбуду, а потім через 10 днів у відділі продажу оформлення документів».  Ми не дуже довіряємо цим посередникам, але варіантів інших просто не маємо. Невже не можна чесно купити квартиру?

                                                                                                         Ситуація №2

Схема купівлі квартир мені давно відома. Зазвичай у відділі продажу є тільки ті квартири, на які не дуже великий попит, а ті, що кращі – тільки через хабар. Ось мені цікаво, як продавці не бояться, що їх  викриють. Чи в них все настільки добре налагоджено?

У моєму будинку, щонайменше 3 сусіди купили квартири через хабар. Приходиш до офісу, менеджери заводять тебе до кабінету, там даєш їм гроші, виходиш, і тобі одразу приносять договір купівлі-продажу від Київміськбуду. Вони давно так працюють.

                                                                                                        Ситуація №3

У відділі продажу в будинку 38 на вулиці Урлівській квартир немає. Але Інтернет рясніє об’явами про квартири з переуступками. Коли справа доходить до деталей, виявляється, що це не переуступки, а звичайна квартира від забудовника, які в відділі продажу заброньовані цими ж особами. За квартиру пропонують спочатку заплатити 70 тис. грн. (10% від вартості квартири) готівкою посереднику, а через 10 днів 90% офіційно.  Якщо, звісно, ці посередники не зникнуть. Так було у 2009 році, так є і зараз.

Колос