Під Києвом таємно будують екологічно небезпечний об’єкт!

Днями у Київській обласній раді за зачиненими дверима пройшло засідання постійної комісії з питань екології та ліквідації наслідків чорнобильської аварії. Вузьке коло чиновників та громадського сектору дискутували на тему будівництва в місті Іванків теплової електростанції, що працюватиме на відходах лісорозробок. Обговорювали можливі негативні екологічні наслідки функціонування такого об’єкту, адже деревину, яка буде використовуватись у виробництві енергії,  братимуть із районів, віднесених до 3-4 зон, що зазнали радіоактивного впливу під час аварії на Чорнобильській АЕС.

У цій ситуації прикрим у першу чергу є те, що без достатньої містобудівної та екологічної експертиз і громадського обговорення ТЕС вже збудована на 30%.  А розпочалося все ще у 2011 році, коли Іванківська райдержадміністрація надала дозвіл на початок проектно-вишукувальних робіт, а Іванківська селищна рада надала дозвіл на розроблення детального плану ТЕС та визначила інвестором ТОВ «Біогазенерго».

Протягом останніх двох років, на переконання місцевих активістів та експертів громадського екологічного сектору, в процесі реалізації цього проекту було порушено велику кількість міжнародних та українських нормативно – правових актів. Серед них норми статті 21 Закону України «Про містобудівну діяльність», Постанови КМУ № 555 від 25 травня 2011 року, Орхуської конвенції «Про доступ до інформації, участь громадськості у прийнятті рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля» та ін.

Десятки експертиз, зроблених як державними органами, так і незалежними експертами, неоднозначно оцінюють ситуацію з можливими екологічними наслідками будівництва електростанції. Я не буду включати в текст цього блогу масу технічної, експертної та аналітичної інформації, яку маю на руках і яка підтверджує, зокрема, присутність і корупційної складової у цій справі. Натомість зупинюсь на екологічних наслідках, які проаналізовані та були озвучені на засіданні вищезгаданої комісії громадським активістом та експертом Сергієм Васильовичем Грищенком.

 Громадська екологічна експертиза

     Розрахунки проведено на основі фактичних досліджень деревовідходів місцевого походженя. Зразки відібрані на пилорамах Іванківського району (с.Олива - с.Феневичі) поперек південного Чорнобильського сліду. Відібрано зразки спільно із представником Іванківської райради: представник громадськості Грищенко С.В., представник райради Матюшко Б.А.

     Відбір зразків відбувався згідно вказівок  завідуючого радіологічного відділу обласної СЕС Мовчан С.В. за відповідними методиками. Обома представниками підписано акт відбору зразків деревини. На пилорамах відбиралась тирса методом усереднення «конверт». Проби для контролю за вимірюваннями відбирались по два тотожних зразки. Ще одні зразки, незалежно від спільної робочої групи представників громадськості та райради,  відібрано Іванківською районною СЕС. Радіологічні дослідження на вміст цезію-137 та стронцію-90 проводили обласна СЕС (протоколи №125 від 30 березня 2012р. та №166 від 17 квітня 2012р.) і лабораторія радіаційно-гігієнічних регламентів Національного інституту гігієни та медичної екології ім. О.М.Марзеєва (протокол №2/1900 від 04.04.2012р.)

 Розрахунки проведемо тільки по цезій-137. Результати спроектуємо на стронцій-90. Середню питому активність свіжої деревини по цезію-137 приймемо рівною 30 Бк/кг, тобто при зольності 1% в попелі сконцентрується питома активність 3000 Бк/кг по цезію-137. Тобто, при спалюванні100 кг деревини утвориться1 кг попелу, всі радіонукліди що містились в100 кг деревини, перейдуть у1 кг попелу, що й складе 3000 Бк/кг.

  Тепер розглянемо ситуацію, за якої всі радіонукліди вилітатимуть у трубу з димом. Підрахунки лише за 1 день 1 блока (буде 3 блоки). За день згоратиме 190≈200 тонн=200000кг деревини. Тому за добу в трубу вилетить 200000 (кг)× 30 (Бк/кг)=6×106 Бк. Існують таблиці МАГАТЕ по переводу інгаляційного надходження радіонуклідів в бекерелях в очікувані ефективні дози в мілізівертах.

       Для людей старших 17 років коефіцієнт становить 8,5×10-9 Зв/Бк, для дітей до року 1,4×10-8 Зв/Бк.  Тобто, для дорослих 6×106 (Бк)× 8,5×10-9 (Зв/Бк) =51×10-3 (Зв)≈50 мЗв потенційно можлива очікувана доза, для дітей до року 84 мЗв. Це потенційно можлива ефективна доза за один день одного блоку! При державній нормі 1 мЗв за рік!

Так насправді не буде, це модель. Щось вилетить в трубу, щось піде в попіл.     Це питання екологічної наукової експертизи при знанні технологічних процесів у самій топці. Але при температурі згорання дров 2000 градусів Цельсія та при плавленні цезію та стронцію при ≈400 градусів Цельсія, та із хорошим піддувом топки, можна припустити, що основна частина відповідних радіонуклідів все-таки вилітатиме в трубу, і залежно від кліматичних умов осідатиме в околицях ТЕС. А чи можливі такі погодні умови, наприклад тихий безвітряний вечір, щоб оті 50 мЗв/добу випадали тривалий час дуже локально, наприклад на сотці? Певно, таке можливо. І що тоді?

За годину доросла людина може потенційно отримати 2 мЗв (при нормі 1мЗв за рік), за півгодини в такому локальному випадінні цезію отримає річну дозу! Додамо тепер стронцій, якого в нашій деревині теж 10-120 Бк/кг. Нехай 30 Бк/кг. Тобто,  вдвічі швидше (15 хвилин), доросла людина отримає річну дозу! А тепер перерахуйте на три робочих блоки. Це ще втричі швидше, тобто за 5 хв річну дозу?! Це модель, проте досить реальна. А добавте америцій, плутоній…десятки інших Чорнобильських радіонуклідів.

Може, нас захистять димові фільтри? Можливо, певний час, адже всі фільтри мають дурну властивість забиватись. Власники ТЕС ще на етапі будівництва «ховаються» від громадськості, і це після різних обіцянок контактувати з громадськістю. Чи можна бути впевненими в їхній подальшій відкритості та акуратності? Рік, два, десять років?

Тому ТЕС на місцевій деревині - це скриня Пандори. Як не дивно, але ліричний опис грецької міфології найбільш точно описує нашу майбутню дійсність при роботі ТЕС. Яке майбутнє чекає нас і наших дітей?

Нехай експертиза помилилась на 100%, і річну дозу можна отримати не за 5 хв.,а за 10 хв. Достатньо? Нехай експертиза помилилась на 1000%, і річну дозу можна отримать не за 5 хв.,а за 50хв. Так краще? Нехай за день. Достатньо? Як не крутіть, а експертиза -  реальна і правдива. Найшвидший метод перевірки правдивості експертизи: візьміть півлітрову баночку попелу із будь-якої груби та проміряйте на цезій-137. Якщо вийде близько 3000 Бк/кг, експертиза правдива, бо саме це значення взято для розрахунків.

 Григорій Іванченко