Як чиновники за державний кошт у Конча-Заспі живуть

Державні дачі – наче військові об'єкти: вхід заборонено

Конча-Заспа та Пуща-Водиця – заповідна територія поблизу Києва. Тут чисте повітря і до міста рукою подати. Поміж санаторіями та приватним сектором тут здавна розташовуються державні дачі. Перебувають вони у підпорядкуванні Державного управління справами, а утримуються за рахунок платників податків.

Наче секретні військові об'єкти ці комплекси під суворим "вхід заборонено".

Заїхати на держдачу можуть найвищі чиновники країни: президент, голова Верховної Ради, прем’єр-міністр, генпрокурор, деякі міністри.

На використання двох кімнат можуть розраховувати заступники генпрокурора, заступники міністрів. Лише на одну кімнату – директори департаментів, начальники управлінь секретаріату Кабміну.

Втім, роздача будинків споконвік регулювалася радше потрібними зв’язками, ніж законами.

Колись дачі – це були прості дерев’яні будиночки. Та їхні, здавалося б, тимчасові господарі їх зносили і на цьому місці будували собі маєтки на власний смак.

Нині в резиденції "Конча-Заспа" розташовані особняки прем'єра Миколи Азарова.

Це – будинок екс-спікера парламенту Володимира Литвина.

Тут живе віце-прем’єр із питань охорони здоров’я Раїса Богатирьова.

Також тут є дачі екс-президентів Ющенка, Кравчука, багатьох міністрів і депутатів, які, попри закінчення повноважень, виїжджати звідси не збираються.

Колись Петро Симоненко як керівник фракції користувався дачею в Кончі, а нині мешкає в приватному будинку. Втім, зі слів колишнього голови Кримського обкому КПУ Леоніда Грача, на держдачі Симоненко залишив жити свою колишню дружину Світлану Симоненко. Однак головний комуніст країни каже, що не цікавиться тим, хто зараз там мешкає.

"Зараз я дачею не користуюся і не займаюся цим. Так думаю, що, скоріше всього, там вже хтось інший тепер. Я не знаю хто, я таким… Не цікавлюся цим», – каже голова фракції КПУ Петро Симоненко.

За логікою, чиновник займає держдачу лише на час своєї служби державі.

Та Віктор Ющенко, який ури роки не президент, досі не виселився з державної дачі.  Будинок залишиться за ним довічно на підставі документа 21-річної давнини – постанови парламенту від 4 січня 1992 року.

Також і Володимир Литвин не звільнив приміщення державної дачі після того, як перестав буде спікером парламенту. На запит журналістів повідомив, що від переїзду його захищає  постанова президії Верховної Ради Української РСР з гербом уже неіснуючої держави.

У резиденції "Пуща-Водиця" мають свої дачі керівник Державного управління справами Андрій Кравець, який, виходить, виписав її сам собі.

Це – дача першого заступника генпрокурора Рената Кузьміна.

Це – хатинка екс-спікера парламенту Івана Плюща на державній території, що фінансується з бюджету.

Більшість дач із невеликих дерев'яних будиночків на дві-три кімнатки перетворилися на дво- чи триповерхові палаци. Зрозуміло, що повертати їх державі згодом ніхто не збирається.

Втім, це залишаються державні дачі і їх утримання фінансується із бюджету України. Причому доволі щедро.

Будинок відпочинку "Конча-Заспа" замовив у "Київенерго" електроенергії на 2013 рік майже на 5 мільйонів гривень. Видання "Наші гроші" порахувало, що це більше ніж вартість освітлення всіх вулиць Вінниці – місто з населенням 360 тисяч жителів витрачає  на це 2,6 мільйонів гривень на рік.

Газове питання віп-жителі вирішили двома мільйонами бюджетних гривень. Це можна порівняти з витратами на опалення 60 шкіл Закарпаття.
2011-го на ремонтно-будівельні роботи на дачах Конча-Заспи чиновники витратили 60 мільйонів гривень. Для порівняння – майже стільки ж коштувала бюджетові реконструкція Олександрівської клінічної лікарні Києва. А на будівництво обласної дитячої лікарні в Черкасах взагалі виділили лише 30 мільйонів.

2013-го на утримання чиновницьких будинків відпочинку планують виділити 50 млн гривень.

Водночас президент Віктор Янукович і прем'єр Микола Азаров постійно закликають співгромадян із розумінням поставитися до скорочення соціальних виплат через нестачу бюджетних коштів.

Фото "Української правди"