Україна за відкритістю бюджету на 35 місці серед країн Центральної та Східної Європи

Ільдар Газізуллін, старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень

Україна посіла 35-те місце серед 100 країн Центральної та Східної Європи за Індексом відкритості бюджету у 2012 році, отримавши 54 бали зі 100 можливих.

Про це повідомив старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Ільдар Газізуллін на прес-конференції в “УКРІНФОРМі”.

"Цей показник більший за середню оцінку в 43 бали для всіх досліджуваних країн, проте нижчий за показник сусідніх країн, зокрема Болгарії, Польщі, Росії, Словаччини та Чеської Республіки”, - уточнив експерт.

Водночас, за словами Газізулліна, у порівнянні з оцінкою 2010 року (62 бали) результат країни знизився.

“Показник України вказує на те, що уряд надає лише деяку інформацію щодо планування та виконання держбюджету впродовж року. Це ускладнює забезпечення підзвітності уряду щодо управління громадськими коштами”, - зазначив експерт.

 Втім, на думку Газізулліна, уряд України може суттєво підвищити прозорість бюджету практично без додаткових витрат на впровадження необхідних заходів.“Для цього треба: публікувати середньорічний звіт, який нині готують лише для внутрішнього користування; складати та публікувати бюджет для громадян; включати в діючий бюджет докладний опис макроекономічного та фіскального середовища”, - зазначив експерт.

Крім того, Газізуллін рекомендує у звіті про виконання бюджету впродовж року надавати інформацію про структуру державного боргу, а у річних звітах - пояснювати різницю між запланованим і фактичним рівнем видатків.

“Що стосується звітів про аудит бюджету, то необхідно надавати інформацію про заходи, які виконавча влада здійснює для виконання рекомендацій аудиту”, - уточнив експерт.