Місцева влада маніпулює бюджетом ще сміливіше, ніж центральна

Ворзель: бюджет на слух

Наприкінці минулого року я потрапила на сесію Ворзельської селищної ради (Київщина). Журналістів – столичних і місцевих - втаємничено запрошували на це засідання окремі депутати, оскільки відчули, що самотужки знову не подолають лобістську більшість місцевого мера Олександра Венгрика (представник Партії Регіонів). За ініціативою депутатської групи «Відродження Ворзеля» планувалося винести на порядок денний додаткові питання щодо окремих напрямків селищного життя.
З числа вкрай болючих тем (погана робота комунальних служб, неефективне використання місцевого бюджету, безконтрольна роздача землі) торік найбільшого розголосу і обурення серед мешканців набула історія закриття у Ворзелі єдиної комунальної аптеки, яка 100 років накопичувала найкращі традиції вітчизняної фармацевтики. Керівництво селища запевняє ворзелян, начебто аптеці нічого не загрожує – просто необхідно вивести її зі стану банкрутства і знайти ефективного орендаря. Натомість опозиційно налаштовані депутати намагаються довести, що історична будівля аптеки і прилегла до неї територія просто дуже сподобалися якомусь хвацькому забудовнику.
Не буду переповідати кількагодинну сварку між опозиційно налаштованою до мера частиною депутатів та його палкими прихильниками. Тим більше, що те протистояння знову закінчилося лише взаємними звинуваченнями в заангажованості та нечесності, а рішення про закриття аптеки скасувати так і  не вдалося.
І найбільше здивувало мене не  те, які методи і аргументи використовують протидіючі сторони в боротьбі за названий об’єкт нерухомості, а робота депутатів з іншими питаннями.
Саме на цьому засідання ворзельські депутати ухвалювали свій бюджет на 2013 рік. Цей, найголовніший для громади документ, розглядався, так би мовити, справжнісіньким «печерним» способом: роздрукований проект бюджету у своїх руках мала доповідач - начальник відділу обліку та звітності Ворзельської селищної ради Наталя Молотієвська і ... ще кілька наближених до керівництва депутатів. Решта мусили сприймати це все на слух!!! Чому депутатам не було роздано заздалегідь роздрукованого проекту бюджету? Як можна в таких умовах серйозно говорити про ґрунтовний підхід, прозоре обговорення соціально-економічних показників, про доцільність та об'єктивність закладених цифр?
У перерві я підходила до тих самих, начебто опозиційних, депутатів і питала – чому вони беруть участь у такому фарсі? Адже це порушення будь-яких норм.
Більше того, існують не лише загальнодержавні документи, а й регламент роботи самої Ворзельської селищної ради, де наголошено, що «організація підготовки сесії, проектів рішень та інших документів і матеріалів, які передбачаються для внесення на розгляд сесії, здійснюється секретарем ради. Секретар ради забезпечує депутатів матеріалами, які вносяться на розгляд сесії, не пізніше як за два дні до її відкриття». Жоден, жоден (!) з тих депутатів нічого чітко відповісти мені не зміг: «У нас так завжди…» . Натомість селищний голова                  О. Венгрик під час «озвучування» основних показників бюджету на будь –яке зауваження чи прохання розтлумачити ті чи інші цифри, одразу роздратовано пояснював: «усе коригується по ходу…».

Спробувала я хоч для себе, для роботи отримати примірник роздрукованого проекту бюджету селища Ворзель. Не вийшло – пообіцяли, що за 10 днів, як його підпише селищний голова, згідно із Законом, Бюджет буде викладено на офіційному сайті селища. Як думаєте, виклали? Звичайно, що ні. Мені вдалося додзвонитися (далеко не з першого разу) до приймальні – пояснення просте, як двері: «розрахувався адміністратор сайту і до цих пір не передав паролі, тому викласти в Інтернет не маємо можливості».
Але слово «журналіст» щось таки важить для чиновників. Принаймні сільських. Мені днів через два чи три той бюдет усе ж таки надіслали електронною поштою.
Тепер ось збираюся відвідати наступну сесію і поцікавитися – чи почали вже «коригувати по ходу»? І в який бік?