Студенти обурені просуванням зручного для влади законопроекту “Про вищу освіту”

Студенти протестують проти урядового проекту закону про вищу освіту7 лютого близько 300 студентів протестували під Кабміном проти урядового проекту освітньої реформи і закликали владу розглянути той законопроект, який узгоджений з громадськістю.

Громадські активісти кажуть, що вони півроку розробляли свій документ під керівництвом створеної 24  січня 2011 року робочої групи ректора НТУУ КПІ Михайла Згуровського, яку ініціював сам Микола Азаров після низки студентських протестів. До цієї групи увійшли понад 70 представників академічної спільноти і громадськості – ректори й викладачі вишів, експерти українських та міжнародних організацій, академіки НАНУ, керівники профспілок і студентських об’єднань. Але все ж влада 28 грудня 2012 р зареєструвала законопроект у парламенті, який написали депутати від Партії регіонів. “Прем’єр-міністр Микола Азаров не відповідає на повідомлення у Фейсбуці. По п’ятницях з 15 до 17 години він читає свій Фейсбук. Напишіть йому все, що ви про нього думаєте”, - закликає у мегафон одна з організаторів протесту Катерина Чепура.

Вона  переконана, що за такими діями влади стоїть міністр освіти Дмитро Табачник і пояснює, навіщо йому потрібен цей закон.

Тримаючи в руках символ студентського протесту - олівці і стаканчики з наклеїним портретом прем’єр-міністра Миколи Азарова, протестанти викрикували гасла “Азаров - шахрай! Освіту не займай!”, “Азарову освіта - як мертвому кобіта”, “Біло-сині депутати, годі з нами махлювати”, “Бунтуй! Кохай! Права не віддавай!” “Азаров у Кабміні – освіта у руїні”, “Не вирішиш питання – отримаєш повстання”, “Хто в Кабміні, озовися: чи не видно кровосіся” та інші.


 


Учасники акції показали перформенс, в якому Азаров з великим вухом за підказкою міністра освіти Дмитра Табачника замінює законопроект “групи Згуровського” на регіональний законопроект. Протестанти жбурляли у бік Кабміну через міліцейський кордон олівці та заповнені монетами пластмасові стаканчики, після чого маршем пішли повз Верховну Раду до метро “Арсенальна”.

Перед тим, як розійтись організатори акції пообіцяли продовжити свій протест у рамках кампанії “Проти деградації освіти”, оскільки через місяць в комітетах Верховної ради розпочнуться слухання законопроекту Партії регіонів.

3 шляхи

На сьогоднішній день на сайті Верховної ради зареєстровано три законопроекти “Про вищу освіту”. Перший, так званий регіональний, Сергія Ківалова, Миколи Сороки та Григорія Калетника, другий - опозиційний від ВО Батьківщина, ВО “Свобода” та Удар, над яким працювали Арсеній Яценюк, Віталій Кличко, Олег Тягнибок, Лілія Гриневич, Леся Оробець, Ростислав Павленко, Павло Розенко, Олександр Сич та Ірина Фаріон і третій громадський, який погодився зареєструвати Віктор Балога.

Опозиційний і громадський законопроекти схожі за духом, але значно відрізняються від регіонального.

У своєму проекті депутати від Партії регіонів забувають про чинну гарантійну норму про співвідношення державного замовлення і кількості населення. А на перших курсах має бути не менше, ніж 51% бакалаврів-бюджетників. Опозиція пропонує держзамовлення тільки для магістрів, спеціалістів та магістрів професійного спрямування, дослідників наук. Вони також у своєму законопроекті гарантують абітурієнтам державні ґранти відповідно до їхніх навчальних досягнень за програмою загальної середньої освіти. Громадський законопроект зберігає чинні соціальні гарантії.

Мову навчання регіонали адаптовують під закон “Про засади мовної політики в Україні” Колісніченка-Ківалова, який був прийнятий з порушенням регламенту і спричинив масові протести у 2012 році. Опозиційний і громадський гарантують в освіті викладання державною мовою. Виш має право викладати один або кілька дисциплін іноземними мовами.

Стипендії регіонали розділяють на академічні та соціальні. Вони декларують, що академічна стипендія має бути не меншою за прожитковий мінімум. Але умови її нарахування кожен університет визначатиме окремо. Також народні обранці від Партії регіонів позбавляють студентів соціальних гарантій щодо отримання стипендії. Законопроект робочої групи Згуровського пропонує залишити чинні умови отримання стипендії, тобто маючи середні бал "4".

У регіональному проекті Закону "Про вищу освіту" на відміну від громадського немає згадок про Європейську кредитно-трансферну систему, кредити (ЄКТС), про мобільність студентів чи про можливість вибирати частину дисциплін.

Серед інших вимог,  які висували учасники мітингу: збільшення державних коштів на освіту і науку, автономія вишів, формування навчальної програми безпосередньо викладачами та студентами та зменшення навчального навантаження.

Текст та фото: Микола Мирний

Ні корупції