Укрспецекспорт потрапив у корупційний скандал у Казахстані

Державна компанія "Укрспецекспорт" потрапила у корупційний скандал у Казахстані. Проте міністерство закордонних справ України повідомило, що правоохоронні органи цієї країни поки що не висунули жодних звинувачень двом затриманим в Астані представникам компанії, які зараз перебувють під арештом.

Про це ВВС Україна сказав в.о. директора департаменту інформаційної політики МЗС Євген Перебийніс.

"Укрспецекспорт" має монопольне право на торгівлю зброєю на міжнародному ринку.

Інцидент на $200 тисяч

Інформацію про затримання двох високопосадових співробітників "Укрспецекспорту" поширив сайт  "Дзеркала тижня" наприкінці минулого тижня.

Видання стверджувало, що громадяни України є керівниками департаментів "Укрспецекспорту" і що їх затримали в аеропорту, коли вони мали відлітати додому.

Їх нібито підозрюють у передачі хабара представникові влади Казахстану як подяку за сприяння в реалізації контрактів, а факт передачі грошей був задокументований казахстанськими спецслужбами, повідомляло "Дзеркало".

Євген Перебийніс сказав, що громадяни України були затримані в Астані ще 26 січня, а 28 січня суд продовжив термін їх утримання під вартою ще на десять діб.

"Посольство України у Казахстані вживає заходів для консульського супроводу зазначеної справи. Стан здоров'я громадян задовільний, скарги на умови утримання - відсутні, громадяни України забезпечені адвокатом", - сказав речник МЗС у коментарі ВВС Україна.

"Справа перебуває на особливому контролі консульського департаменту МЗС України та посольства України у Казахстані", - додав Євген Перебийніс.

У самому "Укрспецекспорті" також кажуть, що офіційної інформації від казахстанських чи українських уповноважених органів щодо звинувачень не отримували.

У прес-службі компанії 4 лютого повідомили ВВС Україна, що продовжують "внутрішню перевірку щодо можливої причетності співробітників державної компанії до інциденту в Казахстані".

Сайт "Дзеркало тижня" написав, що імена представників "Укрспецекспорту" назвав казахстанський високопосадовець, якого звинувачують в отриманні хабара.

У той же час кілька інтернет-видань Казахстану повідомили, що правоохоронні органи країни затримали начальника головного управління озброєнь міністерства оборони за підозрою в отриманні хабара на суму 200 тисяч доларів. За інформацією казахстанських ЗМІ, затриманий високопосадовець відповідав за закупівлю, модернізацію та утилізацію озброєнь.

Казахстанські ЗМІ називають ім'я генерала і пишуть, що він відомий тим, що критикував ситуацію у Збройних Силах країни. Зокрема він звинувачував командирів у тому, що їх передусім цікавить не армія, а матеріальні блага. Однак повідомлень про те, чи висунуті офіційні звинувачення цьому офіцеру, поки що немає.

У всьому винні БТР-и?

Українські експерти кажуть, що ринок Казахстану завжди був привабливим для українського збройового бізнесу. Як розповів ВВС Україна керівник Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Сергій Згурець, протягом останніх чотирьох років Україна успішно освоювала цей ринок.

За цей час "Укрспецекспорт" поставив Казахстану ракетний комплекс, ремонтував військово-транспортні та військові літаки, обговорювалася можливість ремонту іншої військової техніки.

Сергій Згурець сказав, що минулого року був підписаний україно-казахстанський контракт на постачання ста БТР-4. Загальна сума контракту становить 150 мільйонів доларів. Передбачалося, що збирати БТР мали на території Казахстану.

"Це був дуже цікавий контракт, особливо беручи до уваги той факт, що у тендері на постачання БТР-ів Україна виграла у Росії", - сказав ВВС Україна військовий експерт.

Росія була зацікавлена у постачанні своєї техніки - БТР-80А.

Сергій Згурець звертає увагу на те, що два тижні тому була підписана казахстансо-російська угода про створення спільної системи протиповітряної оборони.

"Звісно, це дає Росії аргументи для зменшення "апетитів" України на збройовому ринку Казахстану. Я не виключаю, що комусь контракт між Україною і Казахстаном про БТР-и муляв очі", - припускає військовий експерт.

Сергій Згурець також звертає увагу на ще одну, внутрішню казахстанську обставину. За його словами, в Збройних Силах цієї країни відбувається "внутрішнє переформатування": там замінили значну кількість чиновників у міністерстві оборони і Генеральному штабі Збройних Сил.

"Тому українська сторона могла стати і заручником внутрішньоказахстанських розборок", - припускає Сергій Згурець.