Чому Сквирська районна лікарня купує бензин дорожче, ніж ціни на заправках?

Державні закупівлі – це напрямок, який з огляду на прийняте законодавство, начебто суворо контролюється державою. І це не дивно, адже в процедурах державних закупівель обертаються значні суми коштів що безумовно підвищує ризик для зловживань та корупції. Проте в світлі останніх подій, коли на поверхню всплили  багаточисельні випадки зловживання при закупівлі товарів, робіт і послуг (вишки «Бойка», ремонт доріг Укравтодором, тендери «Енергоатома» тощо) стає зрозумілим що наше законодавство, це тільки ширма для прикриття колосальних розкрадань бюджетних коштів.  Ми повинні визнати, що в реаліях України нормативно-правові акти про державні закупівлі не відіграють тої визначної ролі, яку зазвичай покладають на відповідне законодавство в країнах Європи.

Аналізуючи державний бюджет, експерти вже встигли обмити «кісточки» документу, та прорахувати скільки ж буде вкрадено в поточному році на тендерних закупівлях. Ми вже спостерігаємо  ще не потужний, але зростаючий потенціал неурядових організацій що намагаються контролювати та моніторити державні закупівлі. Але, нажаль, намагаючись контролювати державний бюджет, експерти чомусь відвернули увагу від місцевих бюджетів, доля яких в зведеному державному бюджеті доволі значна. І це пов’язано, зокрема з тим, що громадські організації та відповідне експертне середовище більш представлені та згуртовані в обласних центрах та на жаль, в меншій кількості або взагалі відсутні в районних центрах України.

Саме тому в невеликому районному центрі місті Сквира, що на київщині, об’єдналось декілька громадських діячів, які поставили собі за мету провести детальний моніторинг процедур закупівлі товарів, робіт і послуг найбільшими розпорядниками коштів району та запобігти розкраданню грошей платників податків.

А освоїти методику моніторингу сквирянам допомогли знання, отримані під час навчання на тренінгах-семінарах організованих за участі відомих експертів – журналіста, засновника сайту «Наші Гроші» Олексія Шалайського, експерта з питань бюджету, голови ГО «Бюро аналізу політики» Олега Медуниці та інших.

В наслідок кропіткої роботи, яку проводять впродовж п’яти останніх місяців сквирські монітори, вже зібрано достатню кількість матеріалів які підтверджують – тендери на сквирщині непрозорі і корумповані.

Так наприклад команду місцевих моніторів зацікавила Сквирська районна лікарня. Як зазначили експерти – «Вже понад п’ять років ми спостерігаємо за діяльністю її головного лікаря Ковальчука В.М. За останні роки десятки мільйонів гривень спрямовувались на ремонтні роботи цього об’єкту . Проте якщо ви зайдете на територію лікарні, то побачите облуплені стіни лікарняних корпусів, неохайні та невідремонтовані внутрішні приміщення та кабінети лікарів. А родзинкою стало відкриття декілька років тому пологового відділення, в ремонт якої вклали біля п’яти мільйонів гривень. Як кажуть самі мешканці міста: «Ми не бачимо тут ремонту і на копійку». Тобто гроші витрачаються – а змістовного звіту ніхто не бачив.

Паралельно з вивченням цих питань, ми вирішили провести вибірковий аналіз останніх тендерів, які проводила лікарня.

Так, на інформаційний запит щодо переможця торгів, з тривалою затримкою головний лікар Ковальчук В.М. нарешті надав відповідь. З відповіді випливає, що переможцем торгів стала заправочна станція ТОВ «Паливо ТНК», до речі ціни на якій в м.Сквира не найнижчі.

Тут доречно зазначити, що на наступні інформаційні запити, головний лікар відповідь надавати відмовився. І поки районна прокуратура, на наше звернення, розбирається з законністю такої відмови ми вирішили проаналізувати вже отриману інформацію та загальнодоступні джерела і з’ясувати, що ж приховує головний лікар Сквирської ЦРЛ – а приховувати, як ми побачимо, є що.

Так на офіційному сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі, де вивішують інформацію про усі закупівлі в Україні, ми знайшли звіти і про нашу закупівлю. Звідси випливає, що купує бензин наша лікарня за дуже цікавими цінами. Зокрема бензин марки А92–11.60грн, А95-11.90грн, ДП-11грн.

Такі цифри здивули нас, адже ми та інші мешканці міста Сквира, також заправляємось на цій заправці, але таких цін там ніколи не було. Саме тому першого лютого 2013 року (зараз лікарня проводить заправку відповідно до договору минулого року і вищезазначених розцінок), ми зафіксували на фото ціни саме на цій заправці.

 

Зараз різниця між цінами закупки лікарні і рознічною ціною на заправці дорівнює 1гривня на літрі пального. А на момент укладання договору, в січні минулого року, ціни на цій заправці були ще меншими.  Звідси звичайна арифметика нам допомагає розрахувати, що на 46 тисячах літрів пального, яке закупила лікарня відповідно до договору, було переплачено від 50 до 150 тисяч гривень. Якщо порівнювати це з потребами тієї ж лікарні, то за ці гроші можна було придбати велику кількість ліків, яких потребують тисячі сквирських інвалідів, онкохворих, інсулінозалежних тощо».

Далі буде…