Найбільшою проблемою в Україні залишається корупція — Freedom House

Україна увійшла до категорії країн, в яких відбулося найбільше погіршення свободи за останні п’ять років, разом з Малі, Мадагаскаром та Бахрейном. Про це розповіли представники міжнародної організації  «Freedom House» на щорічній доповіді про стан свободи у світі в Вашингтоні, пише "Голос Америки".

Президент «Freedom House» Дейвид Креймер каже, що в Україні відбулося погіршення рейтингу з кількох причин: «По-перше, відбулися парламентські вибори, які були критично оцінені спостерігачами ОБСЄ. Продовжуються проблеми з корупцією, вибірковим переслідуванням політичних опонентів. Юлія Тимошенко та Юрій Луценко все ще у в’язниці та немає жодних ознак, що їх може бути звільнено. Але, загалом, ми вважаємо, що корупція – залишається найбільшою проблемою в Україні».

Віце-президент «Freedom House» з питань досліджень Арч Паддінґтон зазначив, що також існує тиск на журналістів та громадянське суспільство: «Хоча я не хочу перебільшувати - українські ЗМІ більш вільні, ніж в сусідніх країнах, і громадянське суспільство змогло протистояти деяким ініціативам Януковича. Але, ми занепокоєні тим, як верховенство права занепало за часів Януковича».

І хоча влив Росії цитувався як чинник погіршення стану свободи в Євразійському регіоні загалом, «руки Москви» в подіях на Україні «Freedom House» не бачить: «Я не думаю, що вплив Росії спричиняє ці зміни. Це те, чого хоче Янукович і він несе повну відповідальність», - заявив Арч Паддінґтон.

Дейвид Креймер каже, що те, що відбувається в Україні – унікальні внутрішні тенденції. Це Янукович та його близьке оточення намагаються зробити усе можливе, аби залишитися при владі.

«Freedom House» занепокоєний можливим подальшим занепадом стану свободи в Україні, заявив Креймер: «Я переживаю за президентські вибори 2015-го року. Оскільки рівень корупції в керівництві держави зростає, це означає, що вони будуть ще менш схильними віддати владу, незалежно від того, виграють вони вибори, чи ні».

«Також ви тепер маєте цю ультра націоналістичну партію в парламенті. Ми не знаємо, яку роль вони відіграватимуть. Але завжди виникає занепокоєння, коли в такій країні як Україна, з її історією, з’являється сила, що починає говорити про євреїв, роль євреїв і тому подібне», — зазначив Паддінґтон.

Втім, як зазначили автори доповіді, Україну від її сусідок в Євразії відрізняє той факт, що українським лідерам поки не байдуже, що про них думають за кордоном. «Коли минулого квітня «Freedom House» поїхав в Україну, щоб зробити оцінку, ми отримали багато уваги на найвищому рівні, включно з півторагодинною зустріччю, яку я мав з президентом Януковичем, — розповідає Дейвид Креймер.

Арч Паддінґтон каже, що українські урядовці зацікавлені в результатах досліджень «Freedom House»: «Вони говорили з нами достатньо відверто. Деякі з них в приватному порядку висловлювали свою незгоду з Януковичем, особливо щодо ув’язнення Тимошенко. Чиновники дуже високого рівня говорять, мовляв, це була не наша ідея, ми це не підтримуємо, але президент Янукович особисто на цьому наполягав».

Поки українських лідерів турбує що про них думають на Заході, вважає Креймер, Захід і зокрема США, зберігають певний вплив на ситуацію в Україні: «Президент Янукович в 2010 році незабаром після того, як він виграв вибори, які, до речі, були оцінені як вільні та справедливі, приїхав на саміт ядерної безпеки та запропонував угоду щодо урану високого збагачення. І, на жаль, це створило враження, що президент Обама переймається цим питанням. Розвиток в Україні, політична еволюція є настільки ж важливими, і я думаю, США мусять чіткіше про це давати знати.