Івано-Франківський корупційний трілер: ХАБАР РОКУ

Майже два місяці минуло з того часу, як в Івано-Франківську розгорівся величезний корупційний скандал. Тоді виглядало, що нові деталі слідства стануть відомими після виборів. Однак і нині мало що змінилося. Офіційної інформації обмаль, а неофіційна щоразу відрізняється певними деталями.

Хабар року

Спробуємо скласти все до купи та розібратися самі. Джерела — власні, тому вже вибачаємося за ймовірні неточності. Ті, хто, можливо, знає більше свідків, сьогодні мовчать.

Почнемо з того, що бачили на власні очі. Отже, ввечері 9 жовтня на вулиці Січових Стрільців у Івано-Франківську невідомі люди в масках затримали авто, в якому їхали депутати міськради Роман Онуфріїв і Володимир Балагура, а також керівник міського департаменту архітектури і містобудування Олег Гаркот. Сьогодні вже знаємо, що в операції брали участь спеціально уповноважені на це підрозділи

Центрального Управління СБУ та УСБУ області. Це — офіційна інформація СБУ.

Але тоді ніхто нікому нічого не пояснював. Депутатів і Гаркота просто витягли з машини та почали документувати факт хабарництва. Онуфріїв — очільник міської «Свободи», Гаркот — їхній ставленик, а місто в нас маленьке. Уже через півгодини там зібралися не лише зацікавлені перехожі, а й мобільні свободівці. Вони навіть встигли принести прапори, розкласти намети, скликати депутатів різних рівнів і журналістів. Акцією керував секретар міськради Руслан Марцінків. Він скандував у мегафон образливі для влади й кандидатів-опонентів гасла, наголошував на провокації, кричав про підкинуті наркотики.

У якийсь момент з авто посипалися гроші. Зникли вони дуже швидко, їх просто розібрав натовп. Пізніше різні джерела повідомляли, що люди розхватали 5-6 тис. доларів, і то була частина хабара…

Згодом Олегу Гаркоту стало зле. Поки чекали швидку, натовп намагався прорватися через ряди силовиків, у відповідь отримали сльозогінний газ. Це трохи заспокоїло юрбу. Врешті, Гаркота відвезли до лікарні з діагнозом «прогресуюча стенокардія», де він на довгий час залишився під вартою.

Онуфріїва та Балагуру пересадили у мінівен. Натовп поповнювався депутатами. Люди намагалися розхитати авто та звільнити затриманих. Трохи навіть штовхалися із правоохоронцями. Ті змушені були «сховати» авто у двір — за металеву огорожу. Туди ж пройшли кілька депутатів, які намагалися з’ясувати, у чому річ. Силовики не відповідали. Згодом натовп практично вирвав браму. Але пройти все одно не вдалося. Впустили лише голову облради Олександра Сича, і він зумів якось переконати правоохоронців, що депутатів треба відпустити. Назавтра журналістам пообіцяли прес-конференцію.

Небезпечний чай
Уже вночі в інтернеті з’явилася інформація про те, що в Івано-Франківську при отриманні хабара у 30 тис. доларів затримали Олега Гаркота. Назавтра прокуратура дала офіційне повідомлення про відкриття кримінальної справи стосовно Гаркота, депутата міськ­ради Володимира Колковського та «невстановлених осіб за фактом одержання хабара в сумі 30 тис. доларів США за вирішення питання щодо надання довідки з містобудівного кадастру та довідки містобудівних умов і обмежень будівництва житлового будинку». (На сьогодні — слідство триває, особи встановлюються, хід досудового розслідування перебуває на постійному контролі прокуратури. Більше прокуратура повідомити не може).

Швидко з’ясувалося, що Колковський за кордоном і його не спитаєш. А Роман Онуфріїв і Руслан Марцінків на прес-конференції факт хабара, звісно, заперечили. Правда, звідки взялися гроші в машині, теж не сказали. Онуфріїв лише повідомив, що на суді це стане основою їхнього захисту, тому адвокат порадив мовчати.

Зрештою, і на жодне з інших суттєвих питань Онуфріїв з Марцінківим так і не відповіли: «Що робили разом у машині? — Їхали пити чай. — Чиї гроші? — Не скажемо, бо не можемо. — Чи дійсно підкидали наркотики? — Марцінків, здається, бачив білий порошок і тому вирішив, що це можуть бути наркотики».

Онуфріїв навіть примудрився на чергове запитання відповісти закидом: «Я розумію, що вам сказали це спитати». Хоча перед тим сам просив журналістів йому вірити.

Тридцятка зеленню
«Володимира Колковського оголошено в міжнародний розшук», — повідомив 22 жовтня перший заступник обласного прокурора Володимир Гаврюшенко. А перед тим в інтернеті з’явилося відео, на якому Колковський бере 10 тис. доларів. Запис датований травнем цього року.

Було зразумило, що розмова йшла про земельну ділянку на Мазепи, 144. Один із відомих франківських забудовників (називати не будемо з етичних міркувань) хотів там будувати. Йому заважали, гальмували. Тому він, мовляв, переоформив будівництво на киян, а ті взялися домовлятись через посередника…
Руслан Марцінків керував натовпом через мегафон

Події відбувалися в авто. Людину, яка передала гроші Колковському, на відео не видно, але чути добре. Багато франківців його вже впізнали, але неофіційно. Тому ми його називати не будемо, бо тут помилятися не можна.

Вони обговорюють справу, Володимир Колковський вільно оперує іменами, каже про те, що певна інформація вийшла за межі дозволеного. За даними «Репортера», кілька прізвищ з того відео вирізали, і люди то були впливові — як у місті, так і в області.

На 10‑хвилинному відео Колковський встиг розказати, що свободівців у раді лише 34, і не завжди є всі, тому невідомо, чи зможуть вони проголосувати за потрібне рішення. Пообіцяв, що спитає, чи можна пришвидшити процес із документами. Його співрозмовник пообіцяв, що на оплату це не вплине: «Тримай, як ми домовлялися, тут має бути 10 штук зєльоними». Колковський ще вагався, перераховувати чи ні, але перерахував, причому двічі, бо спочатку збився.

«Перше — договір оренди уже є, — говорить «замовник», — і це ми відпрацюємо. Друге — довідка містобудівного кадастру і містобудівельні умови на готель і гаражі — це тридцятка. Тобто перед тим, як отримувати — проплатили».

Обидва на відео називають себе у цьому ділі посередниками, підкреслюють, що вони з того нічого не мають. А от хто з того щось мав, сьогодні не кажуть навіть правоохоронці. Певно, доведеться чекати суду.

Чи хтось відповість?
За цей час ми чули десятки різних інтерпретацій подій того «знаменного» вечора. Спробуємо поєднати найправдоподібніші.

Свободівці ледь не перекинули машину силовиків

Отже, 9 жовтня Роман Онуфріїв зателефонував Володимиру Балагурі та запросив його чи то на каву, чи то на чай. Вони мали обговорити зовсім інші питання, які цієї сумнозвісної справи не стосувалися. Балагура підібрав Онуфріїва, далі вирішили дорогою забрати ще й Олега Гаркота. Той сів у машину на заднє сидіння і нагадав Онуфріїву, що треба забрати гроші, які начебто передав «Свободі» Колковський — на потреби партії. Приїхали під офіс ПП «Скол». Там гроші в пакеті передали у вікно Балагурі, а той, не цікавлячись, віддав Роману Онуфріїву. Пакет Онуфріїв поставив собі під ноги, Гаркот до нього не доторкався.

Втім, є ще одна версія. У ній Олег Гаркот сів до авто вже з грошима, які перед тим отримав у якихось людей. Де правда, а де домисли — нині можемо лише здогадуватися.

Машину зупинили на Січових Стрільців, коли вона рухалася «проти шерсті». І поїхав Балагура туди не випадково — Онуфріїв із Гаркотом побачили, що їх начебто хтось відслідковує. Дійсно, слідкували. Тому, щойно вони звернули, їх затримали. Силовики змушені були спиняти авто, бо бачили, що щось йде не за планом.

За інформацією, спецслужби проводили розслідування останні півроку. А за кількома свободівцями штибу Онуфріїва та Гаркота не тільки слідкували, їх телефони прослуховували. Помічені гроші — хабар — привезли з Києва.

Знаємо, що Балагура та Онуфріїв нині проходять по справі як свідки. Балагура взагалі, якби того вечора не зібрався з Онуфріївим на чай, то до цієї історії б не потрапив. А так пережив доб­рячий стрес.

Що маємо зараз?

Олега Гаркота звільнили під заставу. Він послався на поганий стан здоров’я й заплатив 320 тис. грн. застави. (Гаркот і до призначення на посаду зай­мався бізнесом і був небідною людиною). Якщо підтвердиться, що він до пакету не доторкався, то довести його причетність буде складно.

Володимира Колковського начебто затримали у Хорватії. Спершу казали, що везуть сюди, тепер говорять, що навряд чи він повернеться. Все залежатиме від того, в якому амплуа він там зараз виступає. Корупціонер? Політичний біженець? Свідок у справі?..

Чи відповість хтось за цією справою — сьогодні сказати дуже важко. Бо, виглядає, що причетних до цієї справи надто багато. І якщо розкривати все повністю, то доведеться смикати за багато різних ниток і викривати купу афер. А таке буває нікому не вигідно.

За матеріалами Репортер