Найефективніший інструмент в боротьбі з корупцією – це публічність: Олексій Хмара

Президент Transparency International Україна - міжнародної антикорупційної організації Олексій Хмара в ексклюзивному інтерв'ю розповів про проблему корупції в Україні, і шляхів вирішення цього злободенного на сьогоднішній день питання.

  1. 1.       Коротенько розкажіть про роботу транспеаренс, організації яку Ви очолюєте основні напрямки роботи?

Transparency International – це міжнародна недержавна організація з боротьби з корупцією, яка має близько 100 представництв у різних державах світу і відома своїми антикорупційними дослідженнями. Я б сказав, що це організація, яка робить усе можливе для розширення зони світла, у якій не може виживати корупція. Адже корупція завжди шукає тіні. І в цьому нам допомагають громадські активісти, небайдужі громадяни та різні партнери.

Для розширення цієї зони прозорості ми використовуємо наступні інструменти: залучаємо громадян до процесу ухвалення владних рішень, проводимо експертні дослідження та незалежні моніторинги, а також захищаємо права та інтереси різних груп громадян.

Власне як і займаємося просвітництвом та інформуванням про шкоду корупції. За часи нашої роботи нам вдалося привернути увагу українців до багатьох замовчуваних тем. Наприклад, до неефективного використання бюджетних коштів через державні закупівлі, домогтися ветування Президентом України вкрай корумпованого тендерного законопроекту №7532, що передбачав крадіжку з бюджету України 5 мільярдів євро. Наразі намагаємося добитися від Президента України виконання Національної антикорупційної стратегії, яку він схвалив 2011 року, але, нажаль, лише на папері.

  1. 2.       Як, на Вашу думку, корупція системно вкоренилася в державі, про що свідчить тенденція, чи є зменшення показників?

Сьогодні в Україні, незважаючи на прийняття нового антикорупційного законодавства, влада так і не змогла продемонструвати помітних результатів у подоланні корупції. Все це вплинуло на вкрай негативні оцінки антикорупційних зусиль України в рейтингах спеціалізованих міжнародних організацій. Зокрема, Україна посідає стабільно низькі місця в Індексі сприйняття корупції від Transparency International. Окрім того, за оцінками міжнародних експертів, передусім Групи держав Ради Європи проти корупції (GRECO), Україна демонструє найгірші в Європі темпи проведення антикорупційних реформ.

Корупція просякнула всі сфери українського життя від бюрократичних кабінетів до щоденного побуту. Школи, лікарні, пасажирські перевезення – кругом маленький українець вимушений давати великі хабарі. І показники корумпованості з кожним роком лише зростають.

Що сказати, корупція супроводжує українця від народження і до смерті. І на жаль, зменшення рівня корупції немає. Просто якщо раніше потічки корупції текли собі вільно по українських дорогах, зливаючись у велике море корупції, то тепер їх облаштували у потужні водогони, які контролює обмежене коло осіб, наділених владою. Проте море корупції залишається так само повноводним.

  1. 3.       Наскільки я знаю, Ви проводите моніторинг, що говорять цифри?

Цьогорічні результати Індексу сприйняття корупції 2012 від Transparency International дуже невтішні для нашої держави. Україна практично лідирує з кінця – ми посіли 144 місце зі 176 країн, розділивши компанію із Конго, Папуа-Новою Гвінеєю і навіть Сирією, де відбуваються воєнні дії. Зі 100 можливих балів Україна набрала лише 26, а будь-який результат, менший за 30 балів з точки зору Transparency International вважається ганебним.

Минулорічний показник України складав 27 балів (2,3 бали за старою методологією). Отже, ми відступили ще на крок назад. Окрім того ми нещодавно здійснювали унікальне для України дослідження готовності ключових державних інституцій д реальної боротьби із корупцією. Воно називається «Національна система доброчесності». Так от, дослідження показало, що найбільш корумпованими інституціями в Україні є політичні партії, судова система та правоохоронні органи. А це ж, мав би бути кістяк борців із корупцією. Це означає, що без корінних реформ у цих інституціях нам загрошує вічне тупцювання на місці.

  1. 4.       Як на Вашу думку існуюча законодавча база сприяє боротьбі з корупцією, які ініціативи Ви б запропонували в цьому зв'язку?

Національна антикорупційна стратегія на 2011-2015 роки та програма в її розвиток опинилися наразі під загрозою зриву. На реальні заходи по боротьбі з корупцією, вказані у цій програмі, протягом останніх двох років не було витрачено ані копійки, не було здійснено жодного зі 135 зазначених заходів. Натомість, понад 90% усіх фінансових ресурсів антикорупційної програми буде направлено на введення електронних медичних карток. Як це допоможе боротися з корупцією – не дуже зрозуміло. Тому на нещодавньому громадському форумі присвяченому Українському дню боротьби з корупцією, більше ніж 130 представників близько 60 неурядових організацій підписали лист до Президента, де закликали його сприяти реалізації атикорупційної держпрограми не лише на папері.

Якщо ж говорити в цілому про новий антикорупційний закон, то тут ми маємо іншу парадоксальну ситуацію. Свого часу, ще у 2009 році Україна отримала досить прогресивний антикорупційний закон Ющенка. Його навіть вважали одним з 5 кращих у Європі. Та цей закон не пропрацював ні дня. Спочатку його відкладали аби дати змогу народу підготуватися до новацій, а зрештою зовсім відмінили. Натомість прийняли антикорупційний закон Януковича. Він вивився лайт (полегшеною) версію скасованого закону. Та навіть і він не працює належним чином. Каонситтуційний суд дозволив чиновникам ще рік не декларувати видатки.

Якщо все буде гаразд, ми побачимо декларації про доходи та витрати публічних службовців десь у квітні 2013 року. Але вони будуть оприлюднені лише в друкованих медіа. Я очікую, що ці газети вийдуть у вкрай малих тиражах. Так само неможливим для громадськості залишається вільне ознайомлення з Єдиним реєстром корупціонерів. Назва в нього трохи довше, але суть та сама. Веде цей реєстр Мінюст, але відомомсті з нього надають лише правоохоронцям, Нацдержслужбі, самому Мінюсту та запитувачам даних про себе. В інших випадках треба просити дозвіл особи, про яку запитуєш. Всі ці та багато інших недолугосте змусили Мінюст зараз розробити пакет змін в антикорупційне законодавство. Його передали на розгляд нового парламенту.

  1. 5.       Якщо говорити про сприйняття молоді, як сучасна молодь оцінює стан корупції в Україні?

Молодь стикається з корупцією, починаючи зі школи. Спочатку треба «скинутися» на ремонт, потім «домовитися» про гарну оцінку, потім «віддячити» за медалі.  Декому зручно купувати дипломи у вищі, так було завжди. Але не можу не зазначити, що з кожним роком стає все більше свідомої молоді, яка не погоджується з таким станом речей, об’єднується, протестує, мітингує, пише відкриті звернення, провадить громадянські моніторинги. Наприклад, молодіжна громадська організація «Центр Демократичного Відродження» започаткувала рух «Молодь проти проявів корупції в університетах». Створення подібних дискусійних майданчиків, насправді, досить ефективно дозволяє протидіяти. До речі, негативне ставлення до корупції прямо пов’язане зі свідомим ставленням до життя. А свідомої молоді наразі стає все більше.

  1. 6.       На жаль, в нашому суспільстві корупція стала нормою, що треба зробити, щоб змінити свідомість людей?

Змінювати свідомість більшості можна лише прикладом меншості. Я вважаю, що лише власним прикладом ми можемо змінювати навколишній світ. Тож насамперед, необхідно змінитися самому. А такі організації як Transparency International покликані створити сприятливе середовище задля розвитку особистості. Адже набагато легше діяти, коли ти відчуваєш підтримку і можеш обмінятися досвідом. Треба не боятися змінюватися самому і допомагати в цьому іншим. В Україні, в тотально корумпованій державі,  ми створюємо такі собі острівці доброчесності. І рік від року ці острівці ростуть. Є надія, що років за 5-7 в нас буде цілий материк доброчесності. Хай маленький, але вже материк.

  1. 7.       Як Ви прокоментуєте такі виправдання наприклад, лікарі і вчителі мало заробляють, тому хабарі це їх спосіб виживання?

Дійсно, соціальним працівникам в нашій країні непереливки. Але не можна підмінювати поняття і виправдовувати цим злочин, адже корупція – це злочин. Я бачу такий вихід – необхідно створити прозорі благодійні фонди, куди офіційно кожен бажаючий зможе вносити посильні пожертви для медиків та освітян. Таким чином, і у соціальних працівників буде фінансове дотування, і закон при цьому порушено не буде. Але ці фонди мають працювати прозоро. Звітуватися за кожну витрачену гривню. До речі, кожен благодійник у такий фонд автоматично вважається його членом, а значить має право витребувати всю фінансову документацію для перевірки. Тож я за прозорі відносини у зрозумілих правилах гри.

  1. 8.       Які інструменти Ви бачите як найбільш ефективні в боротьбі з корупцією?

Найефективніший інструмент в боротьбі з корупцією – це публічність. Завдяки їй можна було б зменшити рівень корумпованості в десятки разів. Наприклад, такі кроки як: електронний документообіг, створення вільного доступу громадськості до інформації про державні закупівлі, створення публічного доступу до Єдиного державного реєстру осіб, притягнутих до відповідальності за корупційні діяння, публічне декларування посадовцями власних видатків, тощо, - ці кроки могли б одразу підняти Україну на 20 позицій в списку країн Індексу сприйняття корупції наступного року.  Але, натомість, ми, навпаки, очікуємо погіршення цих показників в 2013, адже 30% державних закупівель нещодавно вивели в тінь.

  1. 9.       Топ найбільш корумпованих сфер?

Цей список лишається незмінним вже багато років: державні закупівлі, фармацевтичний ринок, оформлення різноманітної дозвільної документації, освіта, медицина, сфера транспорту. Але, одночасно з цим, зростає число свідомих людей, які готові протидіяти корупції. Завдяки можливостям Інтернету з’являються нові методи боротьби, утворюються прозорі громадські майданчики он-лайн, новий тип медіа дозволяє простому українцю брати участь у творенні інформаційного простору. Ситуація поступово змінюється. Але якби заручитися дієвою підтримкою держави – рівень корупції міг би значно знизитись.

Яким буде ваше побажання читачам?

В ситуації, коли держава не демонструє політичну волю, а роль опозиції зводиться до огульної критики, роль каталізатора змін змушене брати на себе громадянське суспільство. Давайте згадаємо, що саме завдяки громадськості ми маємо дієвий закон про доступ до інформації, тема крадіжок на тендерах лунає чи не з кожного телевізора, а влада проводить хоч якісь мінімальні реформи. А значить ми маємо розуміти, що цю країну змінюємо ми, активні громадяни. І те, якою буде Україна на всесвітній мапі корупції, великою мірою залежить він нас самих. А значить нам варто жити за простою формулою «Бачити – Аналізувати - Говорити про це – Діяти!»

Біографічна довідка:

Олексій Хмара  - Президент Transparency International Украина http://ti-ukraine.org/

Народився у 1981 році в м. Печора, Республіка Комі.

Закінчив Кіровоградський національний технічний університет, за спеціальністю інженер-будівельник. В даний час навчається в аспірантурі. Автор понад 40 статей та аналітичних матеріалів, має понад 5-ти річний досвід роботи тренером-консультантом. Активний громадський діяч з 1999 року. Був ініціатором створення першого в Кіровоградській області центру волонтеріату, найвідомішої в Україні школи молодих татусів. В подальшому, після участі в Програмі урядового стажування (спільний проект Національного демократичного інституту (США) та Кабінету Міністрів України) спеціалізується на аналізі державної політики.

Є одним з найвідоміших в Україні фахівців з проведення громадської експертизи та впровадження антикорупційної політики. Член Громадської ради при Урядовому уповноваженому з питань антикорупційної політики; член Експертної групи при голові Кіровоградської обласної державній адміністрації.