За рибу гроші Ч.1 Чотири роки зони за рибалку на ставку

Ми розпочинаємо серію матеріалів про нелегальний бізнес, який процвітає в Апостолівському районі — одному з райцентрів Дніпропетровщини. У цьому районі знаходяться вісім ставків, з порядковими номерами від 1-го до 8-ми. І ці у всіх відношеннях рибні місця довгі роки приносять мільйонні прибутки ділках-орендарям з ПАТ “Криворіжрибгосп”. Жителям навколишніх сіл дорога на ставки закрита. Хто нехтує забороною, згодом, дуже дорого розплачується. Свідченням тому покалічені долі місцевих жителів-“бракон’єрів”, — деяким з них замість риби довелося скуштувати тюремної баланди.

Чотири роки ув’язненя. В саме такий термін вилилась рибалка на ставку№6, що біля села Димитрово, для 28-річного місцевого жителя Андрія Сарікова… Більше ніж п’ять років тому судді Апостолівського районного суду засудили місцевого мешканця, за збитки в 900 гривень, нібито нанесені “орендарям” з ПАТ “Криворіжрибгоспу”, до такого тривалого терміну ув’язнення.

Пройшло багато часу і багато води вибігло, а селянин пам’ятає той день, “як ніби це було вчора”.

“Я тільки зайшов у воду, поставив сітку, а охоронці мене вже помітили, і коли вийшов з води мене затримали та відразу почали бити. Били сильно, коли я впав почали добивати ногами. І тільки задовольнивши свої звірині інстинкти, вони одягли мені кайданки і прив’язали до своєї машини”, — згадує Саріков. —“Тримали на прив’язі, як собаку з вечора до самого ранку… попередили про затримання дільничого і опера та чекали до ранку, поки риба наб’ється у сітку. А зранку приїхав опер. “Розписуйся”, — говорить, —“зізнавайся, бо додому можеш не потрапити”. Саріков тоді підписав і протокол затримання і інші протоколи, визнаючи свою вину перед “орендарями”…Втім це не врятувало чоловіка від довгих років ув’язнення. Проявивши гідну подиву принциповість, апостолівські судді не стали розбиратись в деталях, як власне і працівники райвідділу міліції, що вели справу. Хоча треба було. Бо я вдалося нещодавно з’ясувати, ставок, на якому попався Саріков, ані у власності, ані в оренді “Криворіжрибгоспу” не знаходився. Враховуючи це, неважко зробити перший висновок: “орендарі” не мають жодного законного права вирощувати рибу на ставку№6. Згодом нам вдалося з’ясувати і те, що акціонерне товариство вирощує рибу на восьми ставках і тільки на два з них існує легальний договір оренди. Але це все не заважає представникам “Криворіжрибгоспу” вирощувати рибу ще й найнявши приватну службу охорони, тим самим захищаючись від проникнень “місцевих зайд”.

Приватні охоронці, власне, і затримували Андрія Сарікова.

Історії з арештом і засудженням Сарікова відбулася більше ніж 5 років тому, але з того моменту у відносинах селян і влади нічого не змінилося. Як запевняють нас селяни: бідністть штовхає людей до відчаю, а відчай на бракон’єрство.

Останній такий відомий випадок стався наприкінці цього літа.

Як повідомили у Апостолівському районному управлінні УМВС в Дніпропетровській області 27 серпня 2012 року в райвідділ міліції звернувся директор ПАТ “Криворіжрибгосп” з черговою заявою, про кражу риби з ставка №8.

“Внаслідок дослідчої перевірки працівникам міліції вдалося встановити, що “крадіжку вчинили двоє мешканців Апостолівського району, – Михайло Фурманчук і неповнолітній Соколовський Валентин”. Далі у матеріалах справи йдеться про їх затримання працівниками охоронних структур рибсільгоспу, і про те, що “вчиненню матеріальної шкоди в 280 гривень підприємсту вдалося запобігти”.

Справу про вчинення злочину оперативно заведено працівниками Апостолівського райвідділу міліції, а затриманим хлопцям вже нібито оперативно натякнули, що все може закінчитися погано, “тож треба думати, як жити далі”…

І все це могло б бути смішним, якби би не було так сумно за професіоналізм наших правоохоронних органів, які не перевірили чи знаходяться ставки в оренді. Або ще більш сумно через те, що правоохоронці можливо покривають незаконний бізнес та ще й “збивають” гроші з селян — в чому і запевняють нас жителі навколишніх сіл.

… Вже зараз, одне ми можемо стверджувати з впевненістю: чиновникам в райцентрі добре знають, що ніяких договорів на оренду згаданих ставків не існує в природі.

Так у відповіді на інформаційний запит стосовно оренди ставка №8 (на якому були затримані громадяни Фурманчук і Соколовський і який теж, як і інші ставки знаходиться за межами села, а значить не перебуває не балансі сільської ради, а у районної влади), говориться, що відомостей щодо договорів оренди даного водного об’єкту в райдержадміністрації немає. “Не має інформації про оренду і у відділі держкомзему Апостолівського району”, — про це повідомив начальник відділу держкомзему району Лепеха.

На користь версії “корумповані правоохоронці прикривають брудний бізнес”, свідчить і останнє рішенняДніпропетровського апеляційного суду. 28 листопада суд відхилив апеляцію на порушеннякримінальної справи проти двох молодих людей, жителів с. Михайловка Апостоловского району, які в серпні 2012г. (цитата з обвинувального висновку) “маючи намір викрасти чуже майно, таємно, виходячи з корисливих мотивів, викрали 28 кг риби карась”.

 І як випливає з обвинувального висновку, ставок №8, на якому була виловлена риба, належить приватному акціонерному товариству(ПАТ) “Криворіжрибгосп!”

Але нам, в свою чергу, від джерела в держкомземі, вдалося отримати схему земель водного фонду в Апостолівському районі, враховуючи дані якої ми отримали ще одне підтвердження вищенаведеній гіпотезі. Офіційно в оренді “Криворіжрибгоспу” знаходиться лише два ставки з восьми. Але восьмий і шостий ставок до них не відносяться.

“Я теж послав запит в Держкомзем, чи знаходиться цей ставок в оренді. Виявляється, ні. Немає такої інформації і в Апостоловскій райадміністрації.

Але ж стаття 125 Земельного кодексу чітко говорить, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації у відділі держкомзему!

А якщо немає власника — немає постраждалої сторони, тобто справа порушена незаконно”,— підтверджує наші попередні висновки юрист Всеукраїнського руху”Гідність” Олег Соловей, який зараз проживає в Апостолово. —“Ці слова стосується і справи засудженого раніше Андрія Сарікова”.

Цікаво, що Саріков говорить, що він не єдиний хто відсидів термін за бракон‘єрство, таких людей принаймні троє. Але поки що вони не наважуються спілкуватися з пресою, побоюючись розправи з боку “всесильних орендарів”, бо селянам вже довелося відчути на власній шкурі міць кулаків охоронців з “Криворіжрибгоспу”.

Тим часом, в Апостоловській міліції запевняють, що вони таки звернули увагу на діяльність“орендарів” ставків. Олена Чайковська старший слідчий Апостоловського райвідділу міліції, у розмові зі мною підтвердила, що стосовно структур “Криворіжрибгоспу” розпочато службову перевірку, але деталі справи розголошувати відмовилась.

Тому, спеціально для слідчих міліції, посилаючись на офіційний сайт Криворіжрибгоспу”, повідомляємо ще й таку інформацію: в рік на ставках ділки вирощують до 500 тон риби. Неофіційно, співробітники рибгоспу називають значно більшу кількість – 800 тон, лише коропа! Виходить, що за самими скромними оцінками “орендарі” на ліво продають 300 тон коропа, а це не менше 4500 млн. неоподаткованих гривень! Додайте сюди неоплачені податки за оренду ставків.

А ще, як запевняють нас працівники рибгоспу на ставку ж крім карася і коропа вирощують більш рідкісні і дорогі види риби. Чи не тому на деяких ставках встановлено оглядові вишки та працює озброєна до зубів охорона, завжди готова порахувати чужі зуби?…

Далі буде…