Юристи вважають, що з продажом Катериною Садовою 3% акцій ПрАТ «ТРК Люкс» за 3 млн.грн. не все чисто

 

Будинок Садового. Фото Ратуша

Будьмо відверті, інформація, яка нещодавно з’явилася в ЗМІ, про те, що дружина мера Львова Катерина Садова, яка є власницею 80 % акцій ПрАТ «ТРК Люкс», продала 3 % акцій за 3 млн грн, на які подружжя Садових має намір купити нове помешкання, мало кого здивувала. Адже справді — багаті люди повинні жити багато, а тулитися з 5 (п’ятьма!) дітьми в трикімнатній квартирі — негідно мера, який тиснув руку самому Платіні! Мова не про звичайне люмпенське: «Дивися, СКІЛЬКИ він має!», а про типово журналістське: «А давай-но подивимося, ЗВІДКИ він це взяв?»

Навіщо платити більше?

Процедуру продажу акцій та звичні операції з цінними паперами «Ратуші» детально роз’яснив адвокат Олег Мицик.

«Процедура продажу акцій є різна, її можна вчиняти як через нотаріуса, так і через професійного учасника ринку — компанію, що має право виконувати операції з цінними паперами. Після того як укладена угода на певну кількість акцій, оформляють передавальне розпорядження і в подальшому вносять зміни в реєстр цінних паперів організації. Від продажу треба сплатити мито — 15 % від ціни продажу. Якщо ж маємо операцію дарування між родичами першого коліна, то мито від цього становитиме 1 % від сукупної вартості акцій. Продаж цінних паперів має таку особливість: прибуток обчислюють різницею у вартості, яку отримала людина. Наприклад, якщо людина купила акції рік тому ціною 10 гривень за акцію, за рік ці акції підросли до 1000 гривень за акцію, відповідно, різниця у вартості 990 гривень. І саме звідти обчислюють 15 % мита. Якщо ж акції були подаровані, а тепер їх продають, то все отримане від продажу, вважається прибутком, і з загальної суми вираховують податки», — пояснив юрист.

Наступна деталь заслуговує на особливу увагу. Якщо акції не виставлені на загальний продаж, їх не купують і не продають на біржі цінних паперів, то акції не мають міжнародної оцінки їх реальної вартості. Натомість вартість залишається номінальною, фактично такою, яка була ще з початку заснування компанії. Або ж такою, про яку домовляються власники, пояснив адвокат. Тому власники, зазвичай, продаючи акції без біржової оцінки, оголошують номінальну ціну, аби сплачувати якомога менші податки, адже це є найбільш логічно, роз’яснив Олег Мицик.

«Також варто зазначити, що для того, аби вплинути на результат голосування на загальних зборах акціонерного підприємства, треба мати більше як 60 % акцій. Менша частина на результат не впливає», — додав юрист.

А тепер спробуймо з’ясувати: чому в операції з акціями, проведеній родиною міського голови, немає логіки? І чому, на думку журналістів «Ратуші», ця операція є підозрілою?

По-перше, 3 % акцій продають за грубі гроші. З трьох мільйонів прибутку державі треба заплатити чимало податків — 450 тисяч гривень. Акції ТРК «Люкс» не виставлені на фондові ринки, там є лише два власники — Катерина Кіт-Садова та Роман Андрейко. Отже, було б логічно продати акції за номінальною вартістю, на щабель нижчою, аби не сплачувати шалених податків. Власники ж акцій оцінили своє підприємство аж у 100 мільйонів гривень. З одного боку, чи не занадто це для телекомпанії? З іншого — такий хід суперечить здоровій логіці.

Як приклад можна навести продаж нерухомості. Реальна вартість квартири може сягати 60 тис. у.о., але довідка з БТІ свідчить, що там лише 20 тис. у.о. Тоді власник де-юре продає квартиру за 20 тисяч, ця ціна фігурує в договорі купівлі-продажу квартири, з цієї ціни сплачують податок, а решту вартості нерухомості покупець сплачує власнику без обліку і розголосу. Адже навіщо платити більше?

По-друге, ця угода є безглузда і з погляду менеджменту. В даному разі 3 % нічого не вирішує. Якщо людина за такі великі гроші купує кілька відсотків акцій, аби в неї утворився контрольний пакет акцій, тобто понад 60 %, то це зрозуміло. Ще можна було б зрозуміти, якби йшлося бодай про так званий «блокуючий» пакет акцій — 26 % — можна було б реально на щось впливати при якомусь голосуванні.

За матеріалами Ратуша