Шосткинська міліція незаконно вилучає у людей сім-картки

Шосткинська міліція забирає у адмінправопорушників SIM-картки для занесення їх в базі даних і тим самим порушує  8 статтю Європейській Конвенції з прав людини, а також вимоги Закону України “Про захист персональних даних”.

26 вересня кореспондент радіо «Домівка» прийшов до блоку міліції громадської безпеки у місті Шостка на Сумщині з проханням, аби на нього склали адміністративний протокол. Йому вже виповнилось 25 років, і він на кілька тижнів запізнився із крайнім терміном, коли можна було подати до паспортного столу паспорт з двома новими фотографіями для вклеювання. За столом сиділи троє дільничих і четверо людей, які також своєчасно не здали свої посвідчення особи в паспортний стіл.

- А коли мені повернуть мою сім-картку? – обурюється 45-літня жінка і вказує на розібраний мобільний телефон на столі.
- Яку картку?
- Як яку? Ваш начальник прийшов і забрав у мене сім-картку. Бо бачте я найзлісніша правопорушниця.

Дільничий телефонує своєму колезі і заспокоює жінку, сказавши, що за 2 хвилини він принесе.

За 5 хвилин картку жінці та чоловікові повертають. Начальник дільничних інспекторів міліції Ігор Грибань опісля оголошує трьом новеньким порушникам, аби ті здавали свої сім-картки: “Ми сім-картки всіх порушників, на кого складається адмінпротокол, заносимо у базу даних: перевіряємо зареєстровані електронні поштові скриньки і скидаємо номери телефонів”. 25-річний підприємець обурюється, на що працівник міліції Грибань радить принести сім-картку дружини. Молодик виходить з прімищення, набираючи номер своєї дружини.

Кореспондент радіо “Домівка” відповідає на вимогу Ігоря Грибаня, що просто забув телефон вдома.

Минає тиждень, коли наш кореспондент повертається до Шосткинського блоку міліції громадської безпеки з проханням до пана Грибаня показати будь-який відомчий акт чи документ, який, на його думку, легалізовує його дії.

“Це було добровільно. Я кажу людині дай сім-картку. Вона дає. Я хіба Вас змушував? Ми просто складаємо базу даних мобільних телефонів. Раптом з’явиться злочинець, а в когось буде цей номер… Ця база називається Авінтар чи в такому ракурсі…” – запевнює правоохоронець.

“Це насправді абсурд. – реагує на аргументи пана Грибаня голова правління Правозахисного центру «Поступ» Костянтин Реуцький. – Хто і де добровільно йде до міліціонера і просить записати дані своєї сім-картки і внести до якогось незрозумілого реєстру? Ну, хто так робить..? Ці відмазки міліціонера щонайменше звучать непереконливо.”

Правозахисник сумнівається, що взагалі існує навіть відомчий акт, яким регламентована така процедура як вилучення карток і реєстрація їх в якійсь базі даних. А навіть якщо він є, то це грубо порушує право людини на приватність, яке сформульоване у 8 статті Європейській Конвенції з прав людини, а також це порушує вимоги Закону України “Про захист персональних даних”. Костянтин Реуцький переконаний, що такі дії міліції необхідно оскаржувати у вищій інстранції, писати скаргу керівництву Шосткинського блоку міліції громадської безпеки, а також скаргу в прокуратуру.

У відповіді на інформаційний запит радіо “Домівки” Управління МВС України в Сумській області не змогло чітко дати відповідь на запитання “У яких випадках представники МВС вилучають SIM-картки у громадян України для своїх баз даних, аби зафіксувати електронні поштові скриньки, закріплені за SIM-картками, а також скопіювати номери телефонів із цих самих карток?” Управління МВС цитує ч. 6 ст. 11 Закону України «Про міліцію», в якому йдеться, що “міліції для виконання покладених на неї обов’язків надається право проводити огляд осіб, підозрюваних у вчиненні злочину, обвинувачених, які переховуються від дізнання, слідства чи суду, засуджених…”.

 

Експерт Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів Володимир Батчаєв радить по тому, як Ви написали скаргу до керівництва Шосткинської міліції і вжиті заходи Вас не будуть влаштовувати, варто звертатись до прокуратури: “Я би порадив звернутися у прокуратуру, вимагати проведення розслідування, вжиття заходів по недопущенню подібних випадків у подальшому та притягнення міліціонерів до дисциплінарної відповідальності. У скарзі до прокуратури слід написати, що ви вже звертались з цього приводу до керівництва міліці, але вжиті ним заходи Вас не влаштовують, а надану відповідь Ви розцінюєте, як відписку, намір прикрити незаконні дії своїх підлеглих та очевидне небажання забезпечити дотримання законності у підпорядкованому підрозділі. Прокуратура має винести керівнику райвідділу чи місцевого УМВС припис про усунення порушень прав громадян та покарання винних.

Експерт Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів Володимир Батчаєв

Зрозуміло, що міліціонери будуть усе заперечувати – казати, що ніякої інформації не знімали або що громадяни мали наміри допомогти правоохоронним органам і надавали свої телефони добровільно. Працюйте на випередження і у своєму листі одразу акцентуйте увагу прокуратури, що подібні пояснення нелогічні, оскільки громадяни відвідували райвідділ з зовсім інших причин і вже тоді їх примушували віддавати свої сім-картки.
Було би дуже добре, коли одразу кілька громадян написали до прокуратури такі скарги. Саме кілька громадян і саме окремі скарги, а не одну колективну скаргу, підписану кількома особами. У прокуратурі своя система обліку скарг і якщо одна скарга підписана десятком людей, це все рівно одна скарга, а якщо надійшло 10, хай і однакових скарг на дії працівників міліції – це вже 10 скарг, а отже повідомлення про системне порушення.
У заяві слід вказати, що у відповідності із Законом “Про звернення” громадян Ви вимагаєте забезпечити Вашу особисту участь у проведенні службового розслідування по Вашій заяві, а також вимагаєте надання не тільки відповіді на Вашу скаргу, а і копії висновку службового розслідування з метою подальшого оскарження дій правоохоронців, якщо на Вашу думку таке розслідування буде проведено упереджено або некомпетентно. ”

Оскарження шляхом звернення громадянина

Якщо Ви житель Шосткинського району і постраждали від неправомірний дії міліції в контексті описаної ситуації, звертайтесь також до Начальника Управління МВС в Сумській області з проханням унеможливити подібні правопорушення у майбутньому.

Ваше звернення необхідно відправити за такою адресою: Начальнику Управління МВС України в Сумскій області Демченко О. М., вул Кірова 23, м. Суми, 43000.

Микола Мирний